Uncategorized

ESPRESSO TONIC

POCHODZENIE ESPRESSO TONIC

 
Uważa się, że konkurenci baristów eksperymentowali z wodą z tonikiem i espresso już w 2015 roku. Dzieje się tak, ponieważ wiele kategorii „napoju sygnowanego” konkursów często wymaga wyjątkowej kreatywności. Jednak pojawienie się tego napoju na arenie światowej jest szerzej przypisywane firmie Koppi Roasters w Helsingborgu w Szwecji – tak apropo – Koppi jest jedną z najbardziej znanych szweckich palarni. Skandynawski styl palenia…
 
Anne Lunell jest byłą mistrzynią szwedzkiego baristy i mistrzem szwedzkiego Brewers Cup. Była współzałożycielką Koppi Roasters w 2007 roku. Jednak dopiero, gdy pracowała w kawiarni w Oslo, po raz pierwszy zetknęła się z pomysłem na tonik do espresso.
 
„Pewnego gorącego letniego dnia jeden z naszych kolegów zrobił drinka z tonikiem, espresso i czymś dziwnym, jak pistacje” – mówi Anne. „Czuliśmy, że jest super orzeźwiający i tak różni się od wszystkich mrożonych napojów, które normalnie dostajesz, które były głównie napojami mlecznymi.
 
„Kiedy zamykaliśmy, robiliśmy dziwne napoje kawowe po pracy i była to jedna z niewielu, które naprawdę smakowały naprawdę dobrze”.
 
Kilka miesięcy później Anne otworzyła Koppi Roasters. Wiedziała, że ​​potrzebują toniku espresso w menu, i mówi, że napój szybko przykuł uwagę ludzi.
 
„To, co sprawiło, że stało się popularne na całym świecie, to fakt, że odwiedzili nas dziennikarze z jakiejś dużej gazety, takiej jak New York Times lub The Observer”, mówi Anne. „Wiele osób o tym pisało, a teraz jest to wszędzie”.
 
Jonathan Riethmaier jest właścicielem i baristą Mammoth Espresso w Nowym Orleanie w Luizjanie. Stał się fanem tego napoju podczas wizyty u rodziny w San Francisco, gdzie tonik espresso po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych.
 
Mówi: „Nie wiem, kiedy po raz pierwszy złapałem tonik espresso, ale mogę powiedzieć, gdzie miałem swoją pierwszą dobrą: kawę Saint Frank.
 
“Podano go w szklance typu highball. To nie była ta pienista rzecz, była elegancka z naprawdę fajną prezentacją. Myślałem, że to naprawdę odświeżające i pomyślałem, że stanie się podstawą”.
 
 
 
CO TWORZY DOBRY TONIK ESPRESSO?
 
Tonik do espresso jest dość prosty w przygotowaniu. Istnieje jednak wiele rodzajów toników i wiele różnych źródeł, profili palenia i metod przetwarzania do wyboru dla espresso. Zrozumiałe jest, że jakość obu składników ma znaczący wpływ na smak końcowego napoju.
 
Ulubionym tonikiem Anne jest śródziemnomorski smak Fever Tree. Mówi, że cytrusowe, jasne smaki dobrze komponują się z ziarnami, których lubi używać do espresso.
 
„Moim ulubionym stylem espresso byłoby wszystko, co jest owocowe, jak kawy z Etiopii i Kenii” – mówi. „Lubię też kawy kolumbijskie, które są jaśniejsze i bardziej kwaśne.
 
„Wszystko, co ma dobrą kwasowość i nie jest zbyt ciężkie”.
 
Jonathan jednak używa Toniku Fentimans. Podobnie jak Anne, zaczął od owocowej, cytrusowej kawy etiopskiej i stwierdził, że dobrze współgra z silnym cytrusowym smakiem Fentimans.
 
Jednak w dalszej części Jonathan przeszedł na bardziej wszechstronny przepis, przygotowując napój z kawą domową.
 
Mówi: „[To] zwykle jest to mieszanka kolumbijska i etiopska, która ma działać dobrze zmiksowana lub jako samodzielna.
 
„Mieszanka ma nuty pomarańczy, maliny i ciemnej czekolady. Ale Fentimans był na to zbyt agresywny, więc przeszliśmy na Fever Tree.”
 
PRZYGOTOWANIE NAPOJU
 
Równie ważne jak składniki, mówi Anne, jest sposób ich łączenia. Mówi, że jednym z głównych problemów z napojem w kawiarniach jest to, że nie podaje się go z wystarczającą ilością lodu. To, jak mówi, sprawia, że ​​nie jest to wyjątkowo orzeźwiające.
 
Mówi: „Kluczowe jest to, że napełniasz go lodem, potem prawie do samej góry tonikiem, a dopiero potem dodajesz espresso”.
 
Jonathan zgadza się, że potrzebuje dużo lodu, ale mówi, że espresso i gazowany tonik mogą być lotną, niechlujną kombinacją, jeśli nie będziesz ostrożny.
 
Mówi: „Musisz dać mu jak najwięcej czasu na załatwienie sprawy. To daje ci chwilę na przygotowanie się i oddanie strzału.
 
„Kiedy dodajesz espresso, kluczowym elementem jest nie wlewanie go do wody z tonikiem, ponieważ mieszanka będzie super musująca i popłynie po całym blacie, tworząc lepki bałagan”.
 
Preferowaną metodą Jonathana jest nalewanie z dzbanka bezpośrednio na łyżkę kulkową, którą trzyma się nad powierzchnią toniku. W ten sposób, jak mówi, wpływ jest bardzo delikatny.
 
„Nie tylko eliminuje nadmiar bąbelków, ale także pozwala nałożyć napojowi warstwę toniku, co oznacza, że ​​przynajmniej przez jakiś czas masz przekonującą wizualną historię, która uzupełni napój” – mówi.
 
Zrób to sam
 
Jeśli chcesz spróbować toniku espresso w domu, oto przepis na dobry początek:
 
Składniki
 
200ml toniku
Od 30 do 40 ml espresso ( odwiedz nas sklep po espresso wypalone pod kawy mleczne ( najlepsze do espresso tonic według nas)
plasterek cytryny (opcjonalnie)
metoda
 
Napełnij standardową szklankę lodem w kostkach i tonikiem, prawie do samej góry szklanki
Wyciągnij zastrzyk espresso
Powoli wlej espresso do toniku; uważaj, aby nie nalać zbyt szybko
Podawaj i ciesz się
 
Żrodło : troche my, trochę 🙂

Leave a Reply