Uncategorized

ŚWIEŻO PALONA KAWA vs. KOMERCYJNA KAWA SKLEPOWA

Świeżo palona kawa vs. kawa sklepowa

To jest dosyć ciekawy temat, ponieważ dosyć rzadko poruszany. Żeby wyjść z jakkolwiek tezą najpierw musimy zdefiniować co to jest ta kawa sklepowa i dlaczego nie jest świeża.

Otóż kawa sklepowa to nic innego jak kawy, które możemy znaleść na sklepowych półkach. Są dosyć popularne. Wzięło się to z czasów kiedy na półkach nie było nic lub prawie nic – więc konsumenci po prostu cieszyli się z tego co było dostępne. Często były to produkty mające na celu replikowanie, np. uważana kiedyś za czekoladę była w zasadzie produktem czekolado-podobnym. W zasadzie w dzisiejszych czekoladach jest więcej cukrów oraz ulepszaczy niż samej czekolady ( chyba, że np. w czekoladach o zawartości kakao 95% ) więc mimo minionych tak de facto wiele się nie zmieniło.

Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm zysk jest ważniejszy niż cokolwiek innego ( oczywiście nie we wszystkich ) tak właśnie było i jest z kawą.
Oferowane sklepowe kawy typu Tchibo/Jacobs/Lavazza ( oraz podobne ) oferują raczej gorszy sort niż prawdziwą kawę. Analogią może być przykład owoców lub chleba. Kiedy odwiedzamy wasz ulubiony sklep lub piekarnię oczekujemy, że produkty są świeże. Chcemy ufać, że producent nie dodał ulepszaczy, żeby przedłużyć datę do spożycia produktu, ani, że produkt nie posiada ukrytych defektów.
Innymi słowy, gdy odwiedzamy nasz ryneczek z przysłowiowymi owocami lub piekarnię chcemy wiedzieć :
– czy owoce są świeże. (w kawie taka informacja to data palenia kawy – nie przydatności do..Data przydatności w sklepie = 12 lub 24 miesiącem + trzeba doliczyć czas kiedy kawa dopłynie do Europy – zazwyczaj 1 – 3+ miesiąca po zbiorach )
– czy chlebek jest zrobiony z pszenicy a może żyta, a może jest bezglutenowy ( odmiana botaniczna kawy, obróbka, wysokość uprawy..Odmian Arabici są setki więc 100% Arabica nam nie mówi )
 
Nie każdy sobie z tego zdaje sprawę ( i nie musi ) ale istnieje ogranizacja pod tytulem SCA ( Speciality Coffee Association https://sca.coffee ) , który wyznacza standardy kaw specialty. Jednym z nich jest np. brak defektów w kawach zielonych…Podobnie jest np. z siatkami pomarańczy – nie chcemy żeby 10% pomarańczy z 1kg były zgnite – just saying 🙂 )…
 
W skrócie – im mniej defektów tym lepsza kawa ( i droższa )…
 
W obecnej koniunkturze nie jest możliwe zakup kaw identyfikowanych bez defektów w ” cenie sklepowej”…Nie mówiąc o jej przetransportowaniu do Europy, następnie z Holandi, Belgii lub Niemiec ( bo tam zazwyczaj przypływają ) do palarni. ( Na naszym pomorzu również przyjmujemy statki z zieloną kawą, lecz nasze służby celne są na tyle w tyle, że zanim będzie oclona mija od 2-4 tygodni vs 2 dni Hamburg ) .
Mówiąc o defektach…Wyobraźcie sobie Państwo, że kawa zbierana w kraju gdzie występuje jest suszona do 10-12% wody.
Kawy np. z Peru lubią do nas trafiać np. w Październiku. W Peru jest 30 + st C – w Europie np.15. To oznacza, że żle wysuszona oraz zabezpieczona kawa dojedzie do nas częściowo zgnita, ponieważ jest pakowana ( zazwyczaj) w grain pro ( worki mające zabezpieczyć kawę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi ( od zewnątrz)
 
A teraz odwrócimy sytuację – można zieloną kawę również za mocno przesuszyć. To oznacza, że przy dużych produkcjach komercyjnych może się znaleść i ta przesuszona oraz i ta zgnita ziarna kawa. Nie ma więc czasu na kontrolę jakości jak w przypadku małych palarni – trzeba przecież ogarnąć 1500 sklepów w Polsce a jest już 13…
Paląc kawę bardzo ciemno ( lub przepalając ) można skutecznie przykryć defekty. Gratulację – właśnie napiłeś się taniej kawy. Zaoszczędziłeś – jest kozak 🙂 … Tyle, że tak nie do końca.
 
A więc czy chcialbyś kupić owoce, które są stare? Pewnie nie, ale na co zwrócić uwagę kupując kawę?
Kupując kawę zawsze sprawdzajcie datę palenia . Jeżeli jej nie ma lub jest tylko data przydatności do – nie kupujcie takich kaw. Nie wiem jak wy ale my chcemy świeże produkt
czy można ją otwierać i ponownie zamykać – kawa bez możliwości ponownego zamknięcia szybciej się utleni
czy ma wentyl – wentyl na opakowaniu ma za zadanie wypuszczać CO2 ale nie wpuszczać powietrza, w tym wypadku tlenu opóźniając utlenianie się produktu
czy jest w ziarnach czy mielona – mieloną odradzamy, w tego samego powodu co zamykanie opakowania do kawy – utleni się. Często zmielone kawy są dodatkowo “ładowane” azotem co przedłuża ich żywotność, natomiast gaz ten się szybko rozkurcza- dlatego takie kawy pachną przez 1 dzień jakby były palone wczoraj. Efekt ten się dosłownie ulatnia po 24h
wysokość uprawy – to w zasadzie można ten element odpuścić natomiast im wyżej ( i to też nie jest reguła) tym więcej kwasowości w kawie
obróbka – np. obróbka honey lub natural są bardzie owocowe/ słodkie niż myte.
 
W naszym sklepie znajdzie Państwo tylko świeże kawy 🙂 …Cześć

Leave a Reply